Rimanka a kvádsky kráľ

Ak si v dnešnom svete predstavíme otvorené hranice a politickú mapu nahradíme tou geografickou, uvidíme Slovensko ako krajinu rozsiahlych povodí, strategických prístupov k pohoriam, krajinu prameňov, lesov a lúk.

Ak si aj dnešné Slovensko odmyslíme a rovnaké územie (s menším presahom) uznáme za svoje aj z hľadiska našej prírodnej inklinácie, získame slobodnú predstavu o mieste nášho myšlienkového zrodu a historickej identite. Pohľady na známe miesta, kde by sme sa usídlili v koži našich alebo aj iných predkov, ostanú tie isté. Politické hranice nám nebudú podvedome podsúvať zreálnené pomery počtu našich obyvateľov k iným spoločenstvám okolitých národných štátov a tým nás ani nebudú ovplyvňovať v otázkach veľkosti ostatných národov. Oslobodíme sa vo vzťahu k hraniciam a načrieme do mokradí a močiarov prirodzenej ochrany území našich a všetkých tu oddávna žijúcich kmeňov.

 

S istotou tak opäť vkročíme na miesta, ktoré sa viažu k brehom Šíriny, meandrom Váhu či dravosti Grona. Jedna rieka nás od novoveku rímskej správy delí a druhá nás k svojmu prameňu cez obávané územia vedie. Na rozhraní oboch svetov unikáme do svojho vnútrozemia. To sa začína bránou našich zvykov a životnej filozofie. V polovici štvrtého storočia boli náboženstvá na vzostupe. Novoty, ktoré smerovali s odstupom niekoľkých následných storočí smerom k nám, ešte ponechávali dostatok pestrosti a viacerých možností výkladu nadprirodzených zážitkov. Nadpozemskej odolnosti. Predstavám osudu a vopred určenej budúcnosti.

 

Reálie kmeňových spoločenstiev našich niekdajších území sa v kontraste stretávali s blízkou, no stále ešte len prevažne zadunajskou prítomnosťou Rímskej ríše a jej vzostupného modelu dnešného štátu a jeho práva. Ocitáme sa na začiatku a v samotnom strede karpatského oblúku, ktorý je zvýraznený rozsiahlou a nie vždy priestupnou nížinou, rozprestierajúcou sa na oboch brehoch veľkej a rozvodnenej rieky. Sme na miestach kde dnes žijeme.

 

Prvá písomná zmienka o udalosti, z prvej polovice štvrtého storočia, sa viaže k najsevernejším územiam línie Limes Romanum. Po ústupe keltského vplyvu na sklonku praveku sa na územiach dnešného severného a stredného Slovenska usadili keltskí Kotíni, ktorí svojou baníckou tradíciou vedeli dobre nažívať v symbióze s tradičnou roľníckou populáciou. Keltsko-dácke osídlenie východného Slovenska, umožnilo v štvrtom storočí, po asimilácii germánskou (vandalskou) vlnou, aj príchod prvých Slovanov. Juhozápadnému osídleniu a podunajskej nížine však v tom období dominovali Kvádi. Jeden z pôvodných germánskych kmeňov, ktorý svoju mystiku čerpal z mnohých zdrojov pôvodných kultov a prírodných spoločenstiev. V roku 406 Kvádi územie dnešného Slovenska opustili. Pridali sa k Vandalom a odtiahli do Španielska. Tlačili ich už migrujúce kočovné, či dovtedy usadlé poľnohospodárske populácie, ktoré menili etnický a sídelný charakter celej Európy. A v tomto zlomku udalostí sa odohrá aj náš príbeh.

 

V historických románoch nezriedka prekračuje hranice stavov láska. Narúša rodinné deje od nepamäti. V časoch, kedy svadby pečatili rôznorodými obradmi početné manželstvá jedného muža, prinášali súčasne mnohým ženám otroctvá rôzneho druhu. Predovšetkým opomenutia vlastnej vôle a nemožnosti získania slobody vlastných rozhodnutí. Predstava divokej a nespútanej ženy, ktorej schopnosti presahujú hranice nášho sveta, k nám prináša mnohé posolstvá. Do mužského sveta však aj súboj záujmov zla a napätie. Zrod nového života však obvykle prináša nádej , že prekážky ustúpia a cesta sa poddá dobrým úmyslom. Iskrivá romanca spontánnej lásky, navzdory všetkým okolnostiam, prináša do spoločného podvedomia mágiu zázrakov. Najmä vtedy, ak sú už od narodenia súčasťou našej myšlienkovej výbavy a očakávania.

 

Štvrté storočie je vo víre týchto udalostí neustálym bojiskom a miestom zmien, ktorých príčina nie je vždy racionálna, avšak dej môže byť pravdivý a dôvodom svojho vzniku za pravdu následne dáva. Čaro je tak nápomocné realite, podnecuje ju a ak mu veríme, tak ju aj tvorí.

 

Román Rimanka a kvádsky kráľ je modelom vývoja skutočných udalostí s pristúpením reálnych historických postáv. Tajomstvom hýri už od svojho samotného začiatku. Čochvíľa sa spoľahneme na ostrovtip poludnice. Pokojne pripustíme výskyt pomedzí a vplyvov viacerých oddelených svetov, čím pridáme príbehu samozrejmý spád, rýchlo volajúci všetky farby fantázie. V potrebných okamihoch si pomôžeme sarkazmom snežnej bytosti Latha. Jeho intuícia môže odhaliť náhle ohrozenia. Otázkou ostane či v správnom čase, neskoro alebo len príliš vopred.

 

Spoločne tak zažijeme cestu, ktorá sa touto knihou zďaleka neskončí. Pred našimi očami totiž zmení niektoré miesta našich dnešných životov na iné. Pri pohľade na dunajskú hladinu tak môžeme opäť zažiť ako tisícročné vody rozprávajú svoj príbeh. O láske zdolávajúcej dravý prúd. Spájajúcej oba brehy. Nepodliehajúcej ilúzii viditeľného sveta. Prekonávajúcej čas i priestor. Staroveký kontinent sa tak pre nás stane opäť menším. A my budeme stáť v jeho strede. S jedným veľkým šťastím.

~

https://www.bux.sk/autori/34112-zuzana-kuglerova.html

~

 

Veríme v záblesk citu

19.10.2022

Keď som pred dvoma rokmi napísal dva blogy o kráse slova, zdalo sa nám všetkým, že história je tu na dosah. A aj bola. Niesli sme sa povodím Širiny a niekdajšie brehy Hrona tvorili náš bahnitý svet. Vzniesli sme sa ponad stopy bosých nôh v blate a lietali povetrím za láskou v zlomku okamihu a späť. Záver výnimočnej knihy však vzápätí priniesol predzvesť strachu, ktorý [...]

Quatalda, princezná z nášho kraja.

24.10.2020

Je málo krajín, kde moc nie je treba strážiť. Skôr naopak. Nebezpečnou je práve túžba po slobode, ktorá hľadá miesta, kde je možné sa jej vyhnúť. Tam vznikajú svety, ktoré zlo hľadá. Pod zámienkou ochrany, prospešnej všetkým, ktorí by chceli uniknúť. V našej krajine boli od praveku mnohé možnosti, kde sa dalo zájsť. Kde bosé nohy opatrne hladili blato, aby [...]

Carter biden

Jimmy Carter bol charakterný človek, povedal o exprezidentovi na jeho pohrebe Biden

09.01.2025 19:14

Exprezident bude pochovaný po boku svojej manželky Rosalynn Carterovej, ktorú si vzal v roku 1946 a ktorá zomrela v novembri 2023.

Herbert Kick, Rakúsko, Slobodná strana Rakúska FPÖ

Rakúski ľudovci začnú koaličné rokovania s krajne pravicovými slobodnými

09.01.2025 18:57, aktualizované: 19:44

Dohodli sa na tom lídri oboch strán.

Pápež František

Svetová vojna sa stáva reálnou hrozbou, vyhlásil pápež

09.01.2025 17:43

Medzi momentmi, ktoré ukazujú na rozkoly v spoločnostiach, spomenul pápež aj vlaňajší atentát na premiéra Fica.

šimkovičová

Šimkovičová zrušila bezplatné vstupy do múzeí a galérií

09.01.2025 16:55, aktualizované: 17:23

Rezort argumentuje optimalizáciou nákladov.

Martin Gregor

Krásno je predstavou súcna, ale naráža aj na hodnotu faktu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3801x
Priemerná čítanosť článkov: 1267x

Autor blogu

Kategórie